perform 3d

بررسی اجمالی نرم افزار Perform 3D

بررسی پرفورم 3 دی

بررسی اجمالی نرم افزار Perform 3D

به طور سنتی، طراحی مقاوم در برابر زلزله بر اساس مقاومت، با استفاده از تحلیل الاستیک خطی است. از آنجا که رفتار غیرالاستیک برای زلزله های قوی مجاز شده است،این کاملا منطقی نیست. طراحی بر اساس مقاومت، رفتار غیرخطی را به طور ضمنی در نظر می گیرد. طراحی بر اساس جابه جایی (یا بر اساس تغییر شکل)  رفتار غیرالاستیک را با استفاده از تحلیل غیرالاستیک غیرخطی کاملا در نظر می گیرد. طراحی بر اساس جابه جایی تشخیص می دهد که در زلزله قوی، تغییر شکل غیرالاستیک (یا شکل پذیری) می تواند از مقاومت مهمتر باشد. PERFORM-3D به شما اجازه استفاده از طراحی بر اساس جابه جایی را می دهد.

بهسازی لرزه ای ساختمان های موجود

روند برای طراحی بر اساس جابه جایی با استفاده از تحلیل غیرالاستیک در ASCE 41 با عنوان “بهسازی لرزه ای ساختمان های موجود” مشخص شده است.  ASCE 41برای بهسازی ساختمانهای موجود به کار می رود ، اما روند و دستورالعمل می تواند برای طراحی ساختمانهای جدید نیز به کار رود. PERFORM-3D روند موجود در ASCE 41 را به اجرا در می آورد. اگرچه، PERFORM-3D یک ابزار عمومی برای اجرای طراحی بر اساس جابه جایی است. به ASCE 41 محدود نشده است.

پاسخ یک سازه به حرکت زمین لزره، چه الاستیک یا غیرالاستیک، بسیار نامشخص است. طراحی ظرفیت ، یک راه نسبی برای بهبود پاسخ یک سازه در زلزله قوی با استفاده از کنترل عمدتا رفتار آن است. ظرفیت طراحی، رفتار غیرخطی سازه را با اجازه دادن به رفتار غیرخطی که تنها در محلی که توسط طراح انتخاب شده است، کنترل می کند. در این محلها، مولفه های سازه به گونه ای طراحی می شوند که شکل پذیر باشند. تکیه گاه سازه، ضرورتا الاستیک باقی می ماند و می تواند کمتر شکل  پذیر باشد. کنترل رفتار در این روش قابلیت اعتماد را بهبود می بخشد، مقدار خرابی را کاهش می دهد و می تواند هزینه ساخت را کم نماید.  PERFORM-3D به شما اجازه می دهد تا اصول طراحی بر اساس ظرفیت را به کار گیرید.

READ  دانلود رایگان نرم افزار Perform 3D V.6.0.0

PERFORM-3D دارای قابلیت های قدرتمند برای تحلیل غیرالاستیک است، اما برای تحلیل های غیرخطی هدف کلی در نظر گرفته نشده است.اگر شما هیچ ایده ای نداشته باشید که سازه شما زمانی که غیرالاستیک می رسد چگونه رفتار می شود، PERFORM-3D می تواند احتمالا به شما کمک کند تا نقاط ضعیف را شناسایی کنید و همچنین می تواند شما را راهنمایی کند تا طراحی را بهبود ببخشید. اگر چه، PERFORM-3D جایی که مهندس  طراحی را پیش بینی می کند تا  تعیین کند، دقیقا یک سازه چگونه رفتار می کند، برای “طراحی با تجزیه و تحلیل” به کار نمی رود. PERFORM-3D یک ابزار قدرتمند برای اجرا کردن طراحی بر اساس جابه جایی و طراحی ظرفیتی است. این به شما کمک می کند تا طرحهای بهتری را تولید کنید، اما آن را به مهندسی برای شما انجام نمی دهد(طرحها مهندسی نیست و باید کنترل شوند).

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ هشتاد شش = نود دو

دکمه بازگشت به بالا